radyobir
radyobir

Rusya güneyde yeni bir ordu kuruyor

İngiliz istihbaratına göre Rusya, Ukrayna'nın saldırılarına karşı ülkenin güneyinde yeni bir ordu kuruyor. Ukrayna da Rusya'nın işgal ettiği Ukrayna'nın liman kenti Mariupol'le ilgili yeni planları olduğunu duyurdu.

22 Ağustos 2023 08:39 | Kategori: Avrupa

İngiliz istihbaratı Rusya'nın Ukrayna'nın saldırılarına karşı ülkenin güneyinde yeni bir ordu kurduğunu duyurdu. İngiltere Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Rusya bu planıyla "savaş gerçeğini" kabul etmiş oldu. Bakanlık, ordu ile amacın kilit noktalarda savaşması için çok daha deneyimli birliklerin görevlendirilmesi. Bakanlık, Herson bölgesindeki hava indirme birliklerinin ağır çatışmaların yaşandığı Orikhiv bölgesine doğru ilerdiğini tahmin ediyor. 

Yeni 18. ordunun öncelikle farklı birliklerden oluştuğu ve halihazırda Herson’da konuşlandırıldığı bildiriliyor. Savunma Bakanlığı'nın açıklamasında, "18. ordu büyük olasılıkla ağırlıklı olarak mobilize edilmiş personelden oluşacak ve Ukrayna'nın güneyindeki savunma amaçlı güvenlik operasyonlarından sorumlu olacak" ifadesine yer verildi. 

Ukrayna: Moskova 300 bin Rus'u Mariupol’e yerleştirecek 

Öte yandan Alman medyasında yer alan haberlere göre Ukrayna, Rusya'nın işgal ettiği liman kenti Mariupol'le ilgili bir "Kalkınma Planı" üzerinde çalıştığını duyurdu. Alman medyasında yer alan, Ukrayna ordusuna bağlı Ulusal Direniş Merkezi'nin raporuna göre Rusya, Mariupol'e ülkeden 300 bin Rus vatandaşını yerleştirmeyi planlıyor. Böylece buradaki Rus nüfusu artırmayı hedefliyor.

Merkez, bölgedeki direniş gruplarının işgal yönetiminin ilgili belgelerine ulaştığını, Rusya'nın 300 bin kişinin yerleştirilmesini 2035 yılına kadar tamamlamayı planladığını duyurdu. Plana göre Kremlin Rusya'dan insanların Ukrayna'nın işgal edilen bölgelerine taşınmalarını teşvik etmek için gayrimenkuller için ucuz ipotek programı başlattı. Mariupol ve işgal edilen diğer bölgelerde yaşayan Ukraynalıların zor kullanılarak Rusya'ya gönderileceği de belirtiliyor. Mariupol, Rusya'nın aralıksız devam eden ve üç ay süren saldırıları sonucunda geçen yıl Mayıs ayında Rus güçlerin eline geçmişti. 

Rusya'dan Ukrayna'ya F-16 sözüne tepki 

Öte yandan Hollanda ve Danimarka'nın Ukrayna'ya son teknoloji F-16 uçakları hibe edeceklerini resmen ilan etmesine Rusya'dan tepki geldi. Rusya’nın Danimarka Büyükelçisi Vladimir Barbin Danimarka haber ajansı Ritzau’ya yaptığığ açıklamada, bu adımın savaşı tırmandıracağı uyarısında bulundu. Büyükelçi, "Danimarka, fiili ve sözlü olarak Ukrayna'ya Rusya ile askeri çatışmayı sürdürmekten başka bir seçenek bırakmamaya çalışıyor" ifadesini kullandı. 

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI