radyobir
radyobir

Uçuştan önce kokain çeken pilotun zararı 100 bin sterlin

Pilot, Johannesburg'da parti yaparak geçirdiği gece hakkında böbürlenince yakayı ele verdi

29 Eylül 2023 06:28 | Güncelleme :29 Eylül 2023 09:31 | Kategori: Avrupa

British Airways'in bir pilotu, iddiaya göre yolcu dolu bir uçağı Birleşik Krallık'ın (BK) Londra kentine geri uçurmadan önce üstsüz bir kadının üzerinden kokain çektiği için işini kaybetti.

The Sun'ın haberine göre Mike Beaton'ın Johannesburg'daki izin gecesinde yaptıklarıyla ilgili "böbürlenerek" mesaj attığı bir kabin ekibi üyesi, pilotun davranışları hakkında yetkilileri uyardı.

Uçuş görevlisi, bir çocuk babası Devonlu pilotun kendisine iki yerel erkek, İspanyol bir kadın ve Galli bir turistle yaptığı "muzır" yaramazlıklarla böbürlendiği mesajlar gönderdiğini iddia ediyor.

Pilot, grubun erkeklerden birine ait bir daireye gittiğini ve burada A sınıfı uyuşturucuların paylaşıldığını söylüyor.

Mesajlardan birinde "Bir yerlerde gömleğimi kaybettim ve buralı çocuklardan biri üzerinde birkaç çizgi kokain olan bir tabak çıkardı" yazıyor. Pilot, "kokain çekmek için kimin göğsünün en uygun olduğuna dair bir tartışma" geçtiğini söyleyerek devam ediyor.

British Airways, The Independent'a şöyle belirtti:

Güvenlik her zaman birinci önceliğimizdir. Mesele BK Sivil Havacılık Otoritesi'ne iletildi ve bu kişi artık bizimle çalışmıyor.

Bir sözcü, yolcuların herhangi bir risk altında olmadığını ve pilotun uçağı uçurmadığını doğruladı. Haberlerde, bu davranışının paylaşılmasının ardından Beaton'ın uyuşturucu testinden geçemediği ve ertesi gün evine gönderildiği belirtiliyor.

The Sun, olayın Güney Afrika'dan BK'ye yapılacak 12 saatlik uçuşun iptal edilmesine yol açarak British Airways'e yaklaşık 100 bin sterline (yaklaşık 3 milyon 320 bin TL) mal olduğunu bildirdi.

BK Sivil Havacılık Otoritesi (CAA), sağlık raporunu geri çektiğinden pilot artık uçamayacak.

CAA'in bir sözcüsü "BK'ye bağlı bir pilotunun uçağa binerken ya da uçaktayken aşırı derecede alkol ya da uyuşturucu madde kullanması halinde havayolu şirketi bizi derhal bilgilendirmeli. Bu durumlarda pilotun sağlık raporunu derhal askıya alırız ki bu da pilotun uçamayacağı anlamına geliyor" diyor.

Çoğu durumda pilot, uzman bir sağlık ekibi tarafından değerlendirilir ve uçuşlara geri dönmek istiyorsa kapsamlı bir rehabilitasyon programı uygulanır. Bu sürecin sonunda ancak tamamen tatmin olursak sağlık raporu yeniden etkinleştirilir.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI