radyobir
radyobir

Yıllar sonra AKM'de "Carmen" heyecanı yaşandı

İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin geçtiğimiz akşam Atatürk Kültür Merkezi'nde sahnelediği "Carmen Operası" bir kez daha büyüledi. Sanatseverlerin, çok yoğun ilgi gösterdiği, biletleri günler öncesinden tükenen 4 perdelik eser, gecenin sonunda uzun süre ayakta alkışlandı. Başrol solistler; "Carmen" - Aylin Ateş, "Don José" - Efe Kışlalı, "Escamillo" - Murat Güney; seneler önce AKM sahnesi' de oynadıkları "Carmen"i, yeniden AKM Sahnesi'nde oynamanın heyecanını yaşadılar.

16 Nisan 2023 05:00 | Kategori: Kültür & Sanat

Dünya genelinde en çok sahnelenen  operaların  başında gelen, bestesi  Fransız besteci Georges Bizet'ye ait olan "Carmen”in librettosu Prosper Mérimée’nin aynı isimli kısa romanından yola çıkılarak Ludovic Halévy ve Henri Meilhac tarafından kaleme alınmıştır. İlk kez 1875 yılında Paris’de sahnelendiğinde sert eleştirilere maruz kalan Carmen operası, ne yazık ki Bizet’nin  ölümünden sonra, muhteşem başarısını yakalamış ve dünya çapında ün kazanmıştır.

Fransızca seslendirilen Operanın hikâyesi; 1830 civarlarında İspanya’nın Sevilla şehrinde geçer. Eserin baş kahramanı  güzel , ateşli ve herkesin aklını kolayca başından alan ve bir tütün fabrikasında işçi olarak çalışan çingene genç kız Carmen'dir. Carmen, asker Don José’den çok etkilenir ve onu cezbederek ait olduğu saygın hayattan koparıp kendisiyle beraber dağlarda yaşamaya ikna eder. Ancak bir süre sonra Carmen’in aşkı bitmiştir ve hayatına yeni biri girmiştir. Don José’nin ise onun için bunca sıkıntıyı göze aldığı kadını kolayca bırakmaya hiç niyeti yoktur…

İtalyan rejisör Vincenzo Grisostomi Travaglini’nin sahneye koyduğu "Carmen” operasında İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nı, İbrahim Yazıcı yönetti. Dekor tasarımı Zeki Sarayoğlu’na, kostüm tasarımı Ayşegül Alev ve Gizem Betil’e, koreografisi Ayşem Sunal Savaşkurt'a, ışık tasarımı Giovanni Pirandello’ya ve dramaturjisi Ravivaddhana Monipong Sisowath'a ait olan eserin koro şefliğini Paolo Villa ve çocuk korosu şefliğini Sercan Gazeroğlu üstlendi.

Aylin Ateş’in "Carmen” rolü ile sahnede olduğu gecede "Don José ” rolüne Efe Kışlalı , "Micaëla” rolüne Gülbin Günay,  "Escamillo” rolüne ise Murat Güney  hayat verdi. "Zuniga” 

rolünde Göktuğ Alpaşar; "Moralès” rolünde Emrah Erdem Gedik, "Frasquita” rolünde Anna Sirel Etyemez ; "Mercédès” rolünde E. Tuğba Tekışık; "Le Dancaïre” rolünde Cengiz Arslan, "Le  Remendado” rolünde  Çağrı Köktekin sahnedeydi.  

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI