radyobir
radyobir

"3. Dünya Savaşı hiç bu kadar yakın olmamıştı"

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Washington'da 'savaş yanlısı' bir düzen olduğunu öne sürerek, "3. Dünya Savaşı hiç bu kadar yakın olmamıştı" dedi.

22 Şubat 2023 06:50 | Kategori: ABD

Rusya'nın Ukrayna operasyonunun yıldönümü kapsamında Donald Trump, resmi sitesinde, "Başkan Trump, bitmeyen savaşlar peşinde koşan savaş çığırtkanlarını ve küreselcileri kovacak" başlıklı bir video yayımladı.

"3. Dünya Savaşı hiç bu kadar yakın olmamıştı" diyen Trump, derin devlet, Savunma Bakanlığı (Pentagon) ve Dışişleri Bakanlığındaki tüm 'savaş kışkırtıcılarının ve küreselcilerin' bu kurumlardan temizlenmesi gerektiğini savundu.

'Nesiller boyunca savaş başlatmayan tek başkan'

Trump, kendisinin 'nesiller boyunca savaş başlatmayan tek başkan' olduğunu belirtti ve Washington'daki bürokratların tavsiyelerini reddederek çatışmalara engel olduğunu kaydetti.

Ukrayna'da 2014 yılındaki ayaklanmalara o dönemki ABD yönetiminin destek verdiğini söyleyen Trump, "ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Victoria Nuland gibi, Ukrayna'yı NATO'ya doğru yaklaştırmayı saplantı haline getirmiş insanlara sahibiz" diye konuştu.

'Ben başkanınız olsaydım bunlar asla olmayacaktı'

"Ben başkanınız olsaydım bunlar asla olmayacaktı" ifadesini kullanan Trump, Amerikan dış politikasına hakim olan 'yozlaşmış küresel düzenden' kurtulmak gerektiğini vurguladı.

2024 başkanlık seçimlerine aday olan Trump, kendi döneminde bu düzenin değişeceğini vurguladı. Trump, "Doğru liderlikle Ukrayna savaşını 24 saatte bitirebiliriz" diyerek, kendisinin ABD çıkarlarını her şeyin üzerinde tutan yetkilileri görevlendireceğini söyledi.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI