Cumhuriyetçi senatörlerden Biden'a paket önerisi

Ilımlı olarak nitelenen 10 Cumhuriyetçi senatör Başkan Joe Biden'a çağrıda bulunarak 1.9 trilyon dolarlık ekonomik paketi yeniden değerlendirmesini istedi.

01 Şubat 2021 09:19 | Kategori: Dünya

Senatörler bir anlaşmaya varmak için görüşme yapmak istediklerini söylediler ve muhtemel anlaşmanın partilerüstü destek alabileceğini kaydettiler.

Mitt Romney, Susan Collins, Lisa Murkowski ve 7 Cumhuriyetçi senator Biden’a gönderdikleri mektupta Pazartesi günü kendi ekonomik paket önerilerini kamuoyuna sunacaklarını kaydetti.

Bazı Cumhuriyetçi isimler Biden’ın ekonomik paketinin çok fazla olduğunu belirtirken bazıları da daha fazla hedefe yönelik bir paketin çıkartılmasından yana.

Cumhuriyetçi senatörler Biden’a mektuplarında kendi önerilerinin de Başkan’ın birçok önceliğine yer verdiğini vurguladılar. Senatörler, Biden’ın desteğiyle bu planın Kongre’de partilerüstü şekilde onaylanabileceğini de kaydettiler.

Mektupta, Bill Cassidy, Shelley Moore Capito, Todd Young, Jerry Moran, Michal Rounds ve Rob Partman’ın da imzaları bulunuyor.

Portman kısa süre önce 2022 Senato seçimlerinde yeniden aday olmayacağını açıklamıştı.

Cumhuriyetçi senatörler kendi planlarının da Biden’ın önerdiği ekonomik pakette yer alan aşı ve testlere bütçe ayrılmasıyla birlikte okullara ve çocuk bakım merkezlerine destek de içerdiğini kaydediyor.

Ancak Cumhuriyetçi senatörler kendi planlarının aileler ve küçük işletmeler için daha hedefe odaklı olduğunu belirtiyorlar.

Mektupta imzası bulunanlardan Senatör Bill Cassidy Fox News’a yaptığı açıklamada kendi önerilerinin 600 milyar dolar civarında olduğunu ve Amerikan halkının ihtiyaçlarına odaklandıklarını söyledi.

Biden’ın söz konusu senatörlerle görüşüp görüşmeyeceği ise henüz netleşmiş değil.

Ulusal Ekonomik Konseyi Direktörü Brian Deese CNN televizyonuna yaptığı açıklamada Beyaz Saray’ın mektubu aldığını ve değerlendireceğini söyledi.

Demokratlar’ın kontrolündeki Senato’nun hafta içinde Biden’ın Corona’yla mücadele çerçevesinde önerdiği 1.9 trilyon dolarlık ekonomik paketi ele alması bekleniyor.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI