radyobir
radyobir

İstanbul Opera Festivali, 7 tenor konseri ile başladı

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından 2010 yılından bu yana sanatseverlerin beğenisine sunulan "Uluslararası İstanbul Opera Festivali" 13. yılında, Haliç Kongre Merkezi Açık Hava Sahnesi'nde düzenlenen "7 Tenor" konseri ile açıldı. Haliç'in büyüleyici atmosferinde gerçekleşen konserde, şef Zdravko Lazarov yönetimindeki, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde, Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı yedi tenor sahnedeydi.

17 Temmuz 2022 05:41 | Güncelleme :17 Temmuz 2022 18:22 | Kategori: Kültür & Sanat

Rossini, Verdi, Puccini, Donizetti, Çaykovski, Leoncavallo, Cilea, Sorozabal, Massenet, Lehar  gibi dünyaca ünlü bestecilerin sevilen  opera eserlerinden aryaların seslendirildiği konserde; Tenor solistler Bülent Bezdüz, Erdem Erdoğan, Levent Gündüz, Murat Karahan, Bülent Külekçi, Hüseyin Likos ve Aydın Uştuk, sanatseverler tarafından yoğun ilgi görerek ayakta alkışlandı.Festival, "Tosca” Operası İle Devam Ediyor…

Dünyanın en önemli Sopranolarından Angela Gheorghiu Türkiye’de…

Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin sahneleyeceği "TOSCA” operası 20 Temmuz  Çarşamba akşamı sanatseverlerle buluşacak. 

Bestesi Giacomo Puccini’ye, librettosu Luigi Illica ve Giuseppe Giacosa’ya ait eser Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk opera sanatçısı ve ülkemizde ilk "Tosca” başrolünü üstlenen opera ve tiyatro sanatçımız Semiha Berksoy’un anısına, kızı, Türk tiyatro ve sinema oyuncusu, rejisör ve eğitimci Prof. Zeliha Berksoy’un prodüksiyonuyla sahneleniyor.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrasının ünlü Alman orkestra şefi Raoul Grüneis yönetiminde yer alacağı eserde, Dünyaca ünlü  Romen opera sanatçısı soprano Angela Gheorghiu "Tosca”, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür ve Genel Sanat Yönetmeni tenor Murat Karahan "Cavaradossi”, Gürcü bariton Nikoloz Lagvilava "Scarpia” rolünde sahnede olacak.

Semiha Berksoy anısına kızı Zeliha Berksoy tarafından sahneye koyulan eserde geçen Sant’Andrea Kilisesi, Roma polis şefinin odası ve Sant’Angelo Kalesi’ne ait dekorlar orijinaline uygun olarak hazırlanarak, dekor, kostüm, ışık, kalabalık kadrosu ve tüm ayrıntılarıyla dönemin bütün unsurları en yakın biçimde sahneye yansıtılıyor.

Görevini kendi kişisel hırs ve çıkarları için kullanmaktan çekinmeyen polis müdürü Scarpia, gerici ve baskıcı rejimin karşıtı, aydınlanmacı ve özgürlükçü ressam Cavaradossi ile sanatı ve aşkı için yaşayan, duygularının esiri opera şarkıcısı Tosca arasında yaşanan olayları konu alan eser 17 Haziran 1800 yılında Roma’da tek bir günde geçer.
 
Eserin dekor tasarımı Özgür Usta’ya, kostüm tasarımı Serdar Başbuğ ve Aydan Çınar’a, koreografisi Özge Ay’a, ışık tasarımı Yakup Çartık’a, dramaturjisi ise Gülümden Alev Karaman’a ait.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI