Pence'in danışmanı 6 Ocak'la ilgili jüriye ifade verdi

Eski Başkan Yardımcısı Mike Pence'in genel sekreteri Marc Short'un 6 Ocak kongre saldırısının soruşturulduğu davada federal jüriye ifade verdiği ortaya çıktı. Konuyla ilgili bilgi sahibi olan kaynağa göre Marc Short başkent Washington'da görülen dava kapsamında 6 Ocak kongre saldırısıyla ilgili olarak geçtiğimiz hafta ifade verdi.

26 Temmuz 2022 08:16 | Güncelleme :26 Temmuz 2022 10:18 | Kategori: ABD

Dönemin Başkan Yardımcısı Mike Pence’in yakın danışmanı olan Marc Short 6 Ocak kongre saldırısının olduğu gün Kongre binasındaydı.

Marc Short, Kongre’de Joe Biden’ın seçim zaferinin onaylanacağı oturum sırasında kongreyi basan Trump destekçilerinden saklandığı sırada Mike Pence’in yanındaydı.

Kongre binasını basan Trump destekçilerinin "Mike Pence asılsın” sloganları attığı görülmüş ve bu görüntüler saldırıyı soruşturan kongre komisyonun düzenlediği halka açık oturumlarda da izletilmişti.

Associated Press haber ajansına konuşan ve adını vermeyen bir kaynağa göre Marc Short ifade vermesi yönünde celp çıkarılmasının ardından federal jüri karşısına çıktı.

Haberi ilk olarak ABC News duyurmuş ve Short’un geçtiğimiz hafta ifade verdiğini aktarmıştı.

Savcılık ofisinden henüz açıklama taleplerine bir yanıt gelmedi.

6 Ocak komisyonuna da ifade vermişti

Marc Short Temsilciler Meclisi bünyesinde kurulan komisyonun soruşturmasında da komisyonla işbirliği yapmıştı.

Short geçtiğimiz ay komisyona verdiği ifadede dönemin başkan yardımcısı Mike Pence’in Trump’a pek çok kez seçim sonuçlarının geçersiz kılınmasına yönelik çabalarına katılmadığını ilettiğini anlatmıştı.

Marc Short’a jüriye verdiği ifade sırasında neyin sorulduğu bilinmiyor ancak Adalet Bakanlığı’nın eski Başkan Donald Trump’ın 2020’deki başkanlık seçimi sonuçlarını değiştirmeye yönelik çabalarına ilişkin kapsamlı bir soruşturma yürüttüğü biliniyor.

Soruşturmayı bakanlığın bugüne kadar dahil olduğu "en önemli ve en kapsamlı soruşturma” olarak niteleyen Adalet Bakanı Merrick Garland "Hiç kimse hukukun üstünde değildir” demişti.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI