11 gün sonra ateşkes sağlandı

İsrail ve Hamas arasında Mısır'ın aracılık ettiği ateşkes anlaşması bugün yürürlüğe girdi. Ancak Hamas "elinin tetikte" olduğu uyarısında bulunarak İsrail'in Kudüs'e saldırıları durdurmasını ve Gazze Şeridi'ndenki zararları karşılamasını talep etti.

21 Mayıs 2021 08:15 | Kategori: Ortadoğu

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail'in hava saldırıları sonucu harap olan Gazze'ye yardım sözü verdi. Yoğun nufüslu Gazze'ye düzenlenen hava saldırılarında 232 Filistinli hayatını kaybederken, çatışmalarda İsrail'e atılan roketler nedeniyle 12 kişi öldü.

Toplam 11 gün süren çatışmalarda İsrail'in bombardımanından korunmak için evlerine sığınan Filistinliler ateşkesin ardından Gazze sokaklarına akın etti. Camilerin hoparlörlerinden, "Direnişin zaferi (İsrail) işgaline galip geldi" sesleri duyuldu.

Doğu Kudüs'ün Şeyh Cerrah mahallesinde Gazze'deki kutlamalara benzer bir şekilde arabalar Filistin bayrağıyla geçip korna çaldılar.TSİ 0530'da yürürlüğe giren ateşkes öncesinde Filistinlerin roket ateşi devam ederken İsrail en az bir hava saldırısı gerçekleştirdi.

İki taraf da karşı tarafın ateşkesi ihlali durumunda misilleme yapmaya hazır olduklarını belirtti. Kahire ateşkesi gözlemlemesi için iki temsilci göndereceğini açıkladı.

Çatışmalar, 10 Mayıs'ta Kudüs'teki bazı Filistinlilerin evlerinden zorla çıkarılmasının ardından başlamıştı.

Gazze'de sağlık yetkilileri 65'i çocuk 232 Filistinlinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Sağlık yetkilileri hava saldırılarında 1,900'den fazla kişinin yaralandığını bildirdi. İsrail en az 160 savaşçıyı öldürdüğünü açıkladı.İsrail'de yüzlerce insan roket atışları nedeniyle yaralanırken 12 kişi hayatını kaybetti.

Gazze'nin yönetimine sahip Hamas çatışmaları ekonomik ve askeri yönden daha güçlü olan rakibine karşı başarılı bir direniş şeklinde yorumladı.

Hamas'ın üst düzey siyasi yetkililerinden Ezzat El-Reshiq, "Çatışmaların bugün sona erdiği doğru ancak Netanyahu ve tüm dünya ellerimizin hala tetikte olduğunu ve bu direnişi büyüterek sürdürebileceğimizi bilmeliler" dedi.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI