radyobir
radyobir

İngiltere'de greve öğretmenler ve itfaiyeciler de katılıyor

Ücret artışı talebiyle hükümetle yaptığı müzakerelerden sonuç alamayan öğretmenler sendikası İngiltere ve Galler'de 1 Şubat Çarşamba günü greve gidecek.

31 Ocak 2023 06:41 | Kategori: Avrupa

Öte yandan itfaiyecilerin İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'da ücret zammı için yaptığı grev oylamasında da büyük çoğunlukla grev kararı alındı.

Yüksek enflasyon ve ücretlerde erime nedeniyle başta demiryolu, posta, sağlık ve kamu çalışanları olmak üzere bir süredir ülkede birçok sektörde ücret artışı talebiyle grev eylemleri devam ediyor.

Öğretmenler Sendikası (NEU) üyelerinin grev oylamasında da büyük çoğunlukla grev kararı alınmış ve ilki 1 Şubat'ta olmak üzere yedi farklı tarihte greve gidileceği açıklanmıştı.

NEU eş başkanları Mary Bouster ve Kevin Courtney, hükümetin "greve yol açan sorunları ciddi bir şekilde ele almak istemediğini" belirterek, reel ücretlerdeki azalmanın öğretmenlerin mesleği bırakmasına yol açtığını söyledi.

Öğretmenler 2010'dan beri reel ücretlerde yüzde 11 kayıp yaşandığını belirtiyor ve enflasyon oranının üzerinde ücret artışı talep ediyor.

Hükümet ise okullara 2 milyar sterlin ek ödenek verildiğini ve sendika talebinin karşılandığını savunuyor.

2022'de İngiltere ve Galler'de öğretmenlere yüzde 5 ücret artışı olmuştu. Enflasyon seviyesi ise Ekim'de yüzde 11'i aşarak son 41 yılın en yüksek seviyesine yükselmişti.

1 Şubat Çarşamba günü sadece İngiltere ve Galler'de gidilecek greve 100 binden fazla öğretmenin katılması bekleniyor.  

Çarşamba günü ayrıca üniversite çalışanları, kamu çalışanları ve tren sürücüleri de grevde olacak.

Öğretmenler sendikası daha sonrası için Birleşik Krallık çapında eylemler planlıyor.

İskoçya'da ise bazıları art arda olmak üzere 16 günlük grev planı uygulamaya girmiş durumda.

Müzakerelerden sonuç alınmazsa itfaiyeciler de greve gidecekİtfaiyeciler sendikasının (FBU) geçen ay yaptığı oylamaya katılan üyelerin yüzde 88'i grev yönünde oy kullandı.

Hükümet, grev tehdidinin "hayal kırıklığı yarattığını ve halk açısından endişe verici olduğunu söyledi.

Sendika, grev tarihlerini açıklamadan önce işverenlerle yapılacak müzakereleri bekleyeceklerini bildirdi.

Sendika, yetkili kamu kurumları ile görüşeceği 8 Şubat'ta daha iyi bir ücret teklifi verilmesini bekliyor.

FBU, 2010'dan  beri üyelerinin reel ücretlerinde yüzde 12 düşüş olduğunu ve yaklaşık her beş itfaiyeciden birinin işini kaybettiğini belirtiyor.

Grev kararı uygulanırsa itfaiyeciler ücret artışı için Birleşik Krallık çapında 20 yıldan sonra ilk kez greve çıkmış olacak.

FBU başkanı Matt Wrack, on yılı aşkın bir süre ücretler konusunda sürekli saldırı altında olan itfaiyecilerin eylem kararı almak zorunda kaldıklarını belirtti ve makul bir teklifle gelmesi halinde hükümetin grevi durdurabileceğini söyledi.

İtfaiyeciler Kasım ayında yapılan yüzde 5'lik ücret artışı teklifini reddetmiş, o sırada yüzde 10,7 olan enflasyon oranı göz önünde bulundurulduğunda bunun gerçek ücretlerin düşmesi anlamına geldiğini söylemişti.

Hükümetten grevleri sınırlayan yasa tasarısı

Muhafazakâr Parti hükümeti, grevler sırasında kamu hizmetlerinin belirli bir seviyede tutulmasını öngören ve bazı işçilere çalışma zorunluluğu getiren yasa tasarısını bu ay Parlamento'ya sundu.

Tasarının ilk hali Ekim ayında, toplu taşıma grevleri sırasında asgari düzeyde hizmet verilmesi zorunluluğunu içerecek şekilde gündeme getirilmişti.

Şimdi bu zorunluluğu sağlık, eğitim, itfaiye, sınır güvenliği ve nükleer sektörde çalışanları da kapsayacak şekilde genişletmeye çalışıyor.

Sendikalar böyle bir yasanın "antidemokratik" olduğunu belirterek tasarıya karşı çıkıyor.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI