radyobir
radyobir

Disney'in 'Gerçek Star Wars ne?' tartışması başlatan yeni dizisi

Disney'in, Star Wars evreninde geçen Ahsoka serisi, eleştirmenleri böldü.

08 Eylül 2023 05:50 | Kategori: Kültür & Sanat

Bazı eleştirmenlere göre Star Wars dünyasında geçen mini dizi gerçek Star Wars seyircilerine hitap ediyor.

İngiliz Guardian gazetesinde diziye 5 üzerinden 2 yıldız verilen eleştiride ise "Tamam, sağlam temele oturuyor ama şovu hazırlayanların, Star Wars'un en büyük başarıyı hızlı ve eğlenceli olduğunda yakaladığını hatırlaması lazım" deniyor.

Sinema dergisi Empire ise diziye 4 yıldız vermiş. "Ahsoka, Star Wars'un ışıklı ve karanlık ikiliğini ortadan kaldırmaya devam ediyor" diyor.

1983'de vizyona giren Jedi'ın Dönüşü sonrası yani 6. ve 7. filmlerin arasında bir zamanda geçen dizinin baş kahramanı Ahsoka Tano, İmparatorluğun çöküşü sonrası galaksiye yönelik yeni tehditleri soruşturuyor.

Variety dergisi yazarı Aramide Tinubu diziyi "ömür boyu Star Wars hayranı olan izleyiciler için üst düzeyde bir deneyim" diye tanımlıyor ve ekliyor:

"Ahsoka'nın ana hattı şimdiye kadar Star Wars'ta gördüğümüz şeylerden pek farklı değil ama bazı bu diziye has unsurlar da var.

"Bu yalnızca insan olmayan karakterlerin baş rolleri aldığı ilk Star Wars şovu olmakla kalmıyor aynı zamanda kadınların başını çektiği kadro, evrenin görece uzak bir köşesinden inanılmaz güçlü ve etkileyici görseller sunuyor."

Dizi Disney için kritik bir dönemde yayımlandı. Zira Disney+ yılın ilk 3 ayında 4 milyondan fazla abone kaybetmişti.Dizide Ahsoka Tano'yu oynayan Rosario Dawson ve Sabine Wren'i oynayan Natasha Liu Bordizzo

Empire'ın 4 yıldızlı değerlendirmesini yazan Dan Jolin, Ahsoka'nın diğer Star Wars uyarlamalarından biraz daha karmaşık şeyleri başarıyla işlediğini söylüyor.

Ahsoka, Lucasfilm'in yapımı.

Film ve televizyon şirketi, Disney tarafından 2012'de 4 milyar dolara satın alındıktan sonra özellikle Star Wars evreninde çok sayıda yapım sunuyor.

Diğer Star Wars uyarlamaları Andor ve Mandalorian büyük beğeni toplayan yapımlar olmuştu.

Amerikan New York Times gazetesinden Mike Hale, Ahsoka'nın Andor kadar başarılı olmadığını düşünüyor, "Star Wars meraklıları için önemli olabilir ama geri kalan bizler için bu dizi ayrıntı kalıyor" diyor.

İngiliz Daily Telegraph gazetesinden Ed Power ise diziye çok daha iyi puan vermiş. Power, 4 yıldız verdiği değerlendirmesinde "Ahsoka'da yakın zamanda izlediğimiz Star Wars ürünlerinde olmayan iki şey var. Sağlam bir hikaye ve George Lucas'ın evrenine yaratıcı bir görsel değişiklik" diyor.

Power da Rosario Dawson'un canlandırdığı baş karakteri, "Soğuk, içe işleyen bakışlarıyla bir Jedi savaşçısı" ve "bir aksiyon karakterinin yeniden doğuşu" sözleriyle övmüş. Dizinin "Mandoloryan'ın verdiği hasarı tamir etmeyi vaadeden sağlam bir uzay operası" olduğunu ekliyor.

Guardian'dan Stuart Heritage da, Ahsoka ile Star Wars evreninin "kötüden berbata doğru gittiği" yönünde sert bir eleştiri yazısı yazdı.

Heritage'a göre ünlü yönetmen George Lucas olmak bugünlerde, büyük bir maddi kazançla, "hayatının başarısını karman çorman eden bir Disney gerçeği" arasında bir yerde.


Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI